Egy átlagos utazás során itthon hagyott autónk akár 30 ezer forintnak megfelelő értéket képes termelni; ezt az értéket ingyenes parkolás, autómosás, és jövedelem formájában kaphatjuk vissza hamarosan. Az egyik bejegyzésem kapcsán nem régen felkeresett egy innovatív szolgáltatást bevezetni készülő hazai cég képviselője. A BeeRides Ausztria mellett Magyarországon is szeretné beindítani a P2P carsharing-et.
Korábban már írtam a P2P-ről. A P2P (peer-to-peer, vagy person-to-person) car sharing – nevezzük direkt közforgalmi autózásnak – a közautózás egyik új formája, amelynek során az autótulajdonosok járművüket közvetítő segítségével kölcsönadják másoknak.
Az Egyesült államokbeli Flightcar nevű szolgáltatáshoz kinézetben, és a működésben is hasonlóan a BeeRides segítségével az utazók a repülőtéren hagyott autójukat pénzkeresésre használhatják, vagy hasonlóképpen találhatnak ők is úti céljuk repülőterén olcsó autóbérlési lehetőséget (ha ott van ilyen szolgáltatás).
A Liszt Ferenc repülőtér közelében őrzött parkoló-szolgáltatással kombinált pénzkereseti lehetőség egész jó jövedelmet (akár havi fix 150.000 Ft-ot, a weboldal szerint) is biztosíthat a napokra, vagy néhány hétre (vagy akár több hónapra) elutazó autótulajdonosoknak, amennyiben hajlandóak kölcsönadni az autójukat másoknak. Az autókra önrész nélküli teljes körű biztosítást kötnek, valamint a kiadott járművek valós idejű GPS-alapú követését is megoldják.
Az autónk bérbeadásából eredő kockázatot (lopás, rongálás, baleset, stb.) a biztosítás csökkenti, de szerintem a kognitív gátakat nehezebb lesz legyőzni, mint az üzleti megfontolásból eredő aggodalmakat. Az utóbbiakat nyilván orvosolni lehet a megfelelő biztosítással, és átgondolt szerződési feltételekkel. Ebben az autó-tulajdonláshoz érzelmi kötödéssel viszonyuló társadalomban viszont komoly szemléletformálással lehet csak elfogadtatni a modellt. A járműmegosztáson alapuló szolgáltatások sikere szerintem leginkább ezen múlik.
Ezen kívül ott van még a szabályozás kérdése, amellyel egy hasonló újszerű szolgáltatást meghonosító cégnek, az Uber-nek meg is gyűlik a baja. A BeeRides esetében a személyszállítás szigorú szabályozásából eredő problémák nem állnak fönn, mivel nem történik ilyen szolgáltatás, csupán autóbérlés. A hatóságok kreativitása azonban nem ismer határokat, ezért a cégnek fel kell készülni minden eshetőségre.
A hazánkba érkező nyugati turisták biztosan örülnek majd egy olyan olcsó autóbérlési lehetőségnek, amely a P2P carsharing-re épül, és a szokásos áraknál 60%-kal olcsóbban lehet igénybe venni. Nekik valószínűleg már nem kell elmagyarázni a szolgáltatás lényegét, hiszen világszerte sok helyen alkalmazzák ezt a rendszert sikeresen.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.